Ing. Lenka Papešová, Ph.D. – AGROLEX, s.r.o.
Krmiva = základ (sypká, granulovaná, extrudovaná). Zabezpečují denní příjem základní potřeby živin při správném dávkování a použití vhodného krmiva. Rozhodující úlohu nehraje pouze obsah živin v krmivu, který rozhoduje v jakém období je krmivo vhodné použít. Svůj podstatný význam májí také fyzikální (např. velikost částic, nebo forma úpravy) a chemické vlastnost krmiva, které ovlivňují jeho příjem, chutnost a dobrou stravitelnost.
Přesto se vyskytuje v životě zvířat (nejen lidí) situace a období, kdy je nutno zvýšit přídavek vitamínů, minerálních látek, aminokyselin a dalších specificky účinných látek, zejména v období intenzivního růstu, v reprodukci, při zátěži a při různých stresových stavech a u starších zvířat. Každý druh má specifické požadavky a proto jsou veškeré naše produkty rozděleny podle druhu zvířete.
Tyto krmné přísady = nadstavba, jak je můžeme jednoduše nazvat, se mohou nacházet v sypké mikro-granulované či vodorozpustné formě a obvykle se přidávají přímo do krmiva nebo do vody.
Jsou určeny pro pravidelné dlouhodobé použití, přičemž to neznamená, že se musí dávkovat každý den.
Krmné přísady slouží k vyvážení potřeby živin v období zvýšené potřeby (to je zejména při intensivním růstu mladých zvířat, aby došlo právě k dobrému vývoji kostry svaloviny a zároveň slouží k podpoře dobrého zdraví. Jejich použití je základem pro dlouhověkost, nízkou nemocnost a obecně dobrou kondici zvířat. Mají vliv na pozitivní průběh březosti a v období kojení a odchovu mláďat jsou také nepostradatelné.
Speciální doplňky jsou určeny pro krátkodobé použití a přidávají se i pro speciální účely.
Slouží k podpoře dobrého zdravotního stavu a omezují výskyt poruch zdravotního stavu, případně při onemocnění přispívají ke zvýšení imunity a podporují vysoký výkon.
Cílem správné koncepce výživy je optimalizovat náklady např. na jeden krmný den při zachování optimálních potřeb živin a zároveň podpořit dobrý zdravotní stav. Léčení s sebou přináší vždy zvýšené náklady.
Na závěr zásady krmení, které je zejména u staršího koně nutno dodržet:
- Nejméně 3x denně krmit, při práci i častěji.
- Doba krmení musí být konstantní.
- Koním musíme poskytnout dost času k tomu, aby mohli sežrat svoji krmnou dávku.
- Denní dávka krmiva závisí na plemeni, hmotnosti, konstituci, kondici a směru využití.
- Koně krmíme vždy individuálně podle jejich kondice.
- Dbáme vždycky na čisté žlaby i napáječky a odstraňujeme zbytky nesežraného krmiva.
- Seno a slámu (i jako podestýlku) používáme pouze kvalitní, bez plísní.
- Protože potřeba sodíku u koně závisí na výkonu, poskytujeme i starším koním pravidelně sůl (případně minerální liz). K vyrovnání minerální disbalance podáváme koním v jadrné směsi minerální krmnou přísadu.
- Pravidelně kontrolujeme a odstraňujeme parazity.
- Na pastvě dbáme na odstraňování plevelů a toxicky působících rostlin, zejména při sklízení porostu na seno.