MVDr. František Horník
VÁPNÍK
Velmi důležitým prvkem v krmné dávce je vápník. Nejvíce vápníku, téměř 90%, se v organismu koně nachází v kostech a zubech. Kromě stavebního účelu má vápník spoustu dalších úkolů v metabolismu koně. Udržuje rovnovážné prostředí v krvi. Účastní se nervosvalové dráždivosti. Je nezbytný pro správnou srážlivost krve a udržuje správné fungování ledvin a srdce. Úložištěm a zásobárnou vápníku jsou kosti. Pokud by došlo k situaci, že kůň trpí nedostatkem vápníku v krmivu, nejprve ho bude čerpat z kostí a při úplném nedostatku dochází k poškozování jednotlivých tělesných funkcí. Velmi důležitý je vzájemný poměr vápníku, hořčíku a fosforu.
FOSFOR
Stejně jako vápník, také fosfor je nejvíce obsažen v kostech a tvoří kostru koně. Je nezbytnou součástí energetických molekul a účastní se látkové přeměny bílkovin, cukrů i tuků. Zdroje fosforu v krmné dávce mohou být z jadrných krmiv, z minerálií dodávaných do krmné dávky, zajímavé krmivo v tomto ohledu jsou otruby, které obsahují 4x více fosforu než vápníku. Nízký příjem fosforu v krmivu koně má za následek snížení dostupnosti energetických molekul, nízkou výkonnost a zhoršení metabolismu bílkovin.
HOŘČÍK
Tento makroprvek se u koně vyskytuje zhruba v 60% v kostře a 30% je uloženo ve svalech. Typických příkladem jeho role je odbourávání kyseliny mléčné. Hořčík se podílí na tvorbě tuků, bílkovin, nukleových kyselin a je potřebný pro správnou funkci nervosvalového systému.
DRASLÍK
Je hlavním kladným iontem obsaženým uvnitř buněk a jeho úkolem je zejména udržovat rovnováhu vnitřního prostředí organismu, tzv. osmotický tlak krve. Má vliv na nervosvalovou dráždivost a ovlivňuje i srdeční činnost. Jeho spotřeba roste zejména při pracovní zátěži koně a teplotou vnitřního prostředí.
SODÍK
Je nezastupitelným iontem pro správnou funkci centrální nervové soustavy. Umožňuje transport živin a dalších látek do buněk. Obdobně jako draslík, také sodík udržuje rovnovážné prostředí v organismu. K velkému úbytku tohoto iontu dochází nejčastěji pocením, při vysoké okolní teplotě a při zátěži. Jeden litr potu, což kůň vydá při běžné práci, obsahuje asi 3,5 g sodíků. Při střední práci vypotí kůň 3 litry, při těžké 5 litrů a při velmi těžké až 10 litrů potu. Z tohoto důvodu je zejména u koní v zátěži potřeba doplnit ionty z celé řady elektrolytů.
CHLÓR
Je ve stejné formě se sodíkem. Nedostatečnost chloridového iontu vede ke ztrátě hmotnosti, svalové únavě a snížené chuti přijímat krmivo.
SÍRA
Vyskytuje se v organismu koně v aminokyselinách, které jsou hlavní složkou enzymů a aminokyselin v těle koně.