Ing. Lenka Papešová, Ph.D. – AGROLEX, s.r.o.
Výživa a krmení starších koní potřebuje diferenciovaný přístup a dobré znalosti. Koně jsou na základě anatomické stavby trávicího traktu klasifikováni jako nepřežvýkaví býložravci, u nichž probíhá fermentace v tlustém střevě. Opomenutí znalostí anatomie a základů fyziologie trávení je příčinou mnoha krmivářských chyb.
Zatímco některý kůň bude i po dvacítce v perfektní kondici, jiný může vyžadovat speciální přístup už ve svých 16-ti letech. S postupujícím věkem se snižuje u starých, resp. starších koní stravitelnost bílkovin, vlákniny a některých minerálních látek. Od kterého věku můžeme koně považovat za starého, je velmi individuální.
Spíš než na plemenné příslušnosti záleží na celoživotním managementu. Pokud byl kůň celý život krmen vysoko škrobovými krmivy, lze očekávat, že jeho střevní mikroflóra bude značně poškozená a tím se zhorší stravitelnost především vlákniny. Takové koně poznáme na první pohled. Mají problém udržet si váhu, ale mají velké břicho, naplněné velkým množstvím tráveniny a přitom neustále hladoví.
S tímto jevem se setkáváme u starších sportovních dostihových koní po jejich dlouhé sportovní kariéře. Takový kůň vyžaduje v průběhu tréninku velké množství rychle dostupné energie a přitom co nejmenší váhu ve střevech, takže jejich krmná dávka je z pohledu koňské přirozenosti naprosto nevhodná – pár kg sena, mnoho kg jadrných krmiv.
Potřeby starých koní se nijak významně nezvyšují. Co se mění, je schopnost trávit jednotlivé živiny. Zhoršuje se stravitelnost bílkoviny, sacharidů, ale i vlákniny. U starších koní se projevuje i horší krmitelnost, jsou více vybíraví. Toto vše se může projevit na zhoršené výživné kondici. V těchto případech je vhodné pro ně používat speciálně upravená krmiva. Začneme od toho nejjednoduššího. Z čeho by se měla krmná dávka skládat a jak by měla být upravena? Jako vždy, je základem seno a to by mělo být nabídnuto v téměř neomezeném množství. Seno by mělo být voňavé, zelené a měkké. U příliš pozdě sklizeného sena se snižuje podíl živin na úkor nestravitelné vlákniny, tráva dřevnatí.
Sacharidy a bílkoviny, které koni podáváme prostřednictvím jadrných krmiv, by měly být co nejlépe stravitelné. Cílem úpravy krmiv je měnit fyzikální a chemické vlastnosti jeho složek a dosáhnout tak vyšší využitelnosti živin při současném zachování jejich kvality po celou dobu. Nemusí se jednat o ten nejdražší způsob úpravy krmiv. Nejjednodušší jsou mechanické úpravy, např. mačkání. Mačkání ovsa nebo ječmene zvyšuje jejich stravitelnost až o 5%. Při použití také ječmene a zejména kukuřice je nejlepší použít šrotování, protože drcení nepomáhá.
Existují další moderní výrobní postupy, které dokáží stravitelnost výrazně zvýšit. Jednou z oblíbených je extruze, což je úprava krmiv, která významně zvyšuje stravitelnost energie, dusíkatých látek a sušiny a je prokázáno mnoha pokusy a uvádí se v odborných publikacích jako obecně platné. Naštěstí se na našem trhu se starými koňmi již počítá, takže nabídka vhodných krmných směsí zde je a to jak granulovaných, tak extrudovaných. Dopřejte proto vašemu staršímu miláčkovi možnost pokrytí části jadrného krmiva extrudovanou krmnou směsí nebo alespoň extrudovanými komponenty.
Správná krmná směs by měla obsahovat dostatek stravitelné vlákniny (například řepné řízky), bílkoviny i sacharidů. Vhodným zdrojem bílkoviny jsou vojtěškové úsušky. Do směsí se může přidat i extrudované lněné semínko, jehož bílkovina je také velmi kvalitní. Co se týká sacharidů, vzhledem ke stavu střevní mikroflóry u staršího koni je třeba dbát zvýšené opatrnosti a nabídnout koni přiměřené množství, které je schopen strávit v tenkém střevě. Právě extruzí se zvyšuje stravitelnost u krmiv, která jsou velmi bohatá na energii, jako je ječmen nebo kukuřice. Velmi vhodným doplňkem energie je rostlinný tuk, který je dobře stravitelný a je šetrný k trávicímu ústrojí a udržuje i dobrý stav stolice.