Ing. Lenka Papešová, Ph.D. – AGROLEX, s.r.o.
Problém udržet váhu budou mít i koně se špatným stavem chrupu. Pokud má kůň potíže s příjmem sena, můžeme ho nahradit travními úsušky v kombinaci s vojtěškovými, obojí lze dle potřeby máčet. Pokud nemá chovatel/majitel dostup ke komerční směsi určené pro tuto skupinu koní, může si částečně pomoci sám a vyrobit směs z komponent jako jsou otruby, sladový květ, lněné semínko, řepné řízky, kukuřičné lupínky atd. Dokud je kůň schopný pokousat aspoň něco, nechme mu tu možnost, protože při kousání se produkují sliny, které mají v procesu zažívání svůj význam – fungují jako pufr žaludečních kyselin a stabilizují trávicí trakt. I namočené a zcela rozpadlé krmivo nemusí být tekutá polévka, ale sypká, lehce vlhká směs, kterou se kůň v rámci možností bude snažit kousat.
Nezastupitelnou úlohu zde hraje mash = 1 díl vody a 1 díl směsi pšeničných otrub, vločkovaných obilovin a lněného semena a jiné. Vhodný je v době línání a zimního období u starších koní nebo koní v rekonvalescenci. Možno podávat celoročně.
U starších koní se často vyskytuje i problém s dýcháním. Zde se doporučuje speciální směs müsli a bylin (např. NutriHorse Herbs). Směs bylin působí na průdušky a uvolňování hlenů a posiluje přirozenou obranyschopnost organismu.
Kromě špatně krmitelných koní se můžeme u starých koní setkat s druhým extrémem a tím je obezita. Zde bych uvedla výrobek NutriHorse Adult Grain Free, který je moderním zdravým müsli s nízkým obsahem škrobů a cukrů vhodným pro koně se sklonem k obezitě. Obezita predisponuje k rezistenci na insulin, což zvyšuje riziko rozvoje laminitidy. Neexistuje sice jednotná norma na potřebu škrobu a cukrů, ale se zvyšujícím se počtem obézních koní vzrůstá zájem o takový druh krmiva. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat příjmu vody. V neposlední řadě je možné dopřát koni občasnou kůru ve formě doplňku probiotických přípravků a živé kvasinkové kultury.
Dalším aspektem je optimální množství aminokyselin, vitamínů a minerálů. Doplňky těchto směsí specificky účinných látek by měly být přiměřené, je nutno dodržovat doporučené dávkování. U starších koní může být jejich předávkování zbytečnou zátěží např. pro ledviny, nicméně jejich pravidelný přísun je nutný. Vhodné je, když je doplněna aminokyselinami. Jedná se například o vitamino-minerální přísadu NutriHorse Standard, která je pro staršího koně dostačující. Pro sportujícího staršího koně je vhodný NutriHorse Sport. Některé studie dále ukazují na zhoršenou produkci vitamínů skupiny B a zejména vitamínu C (vitamín stárnutí i u lidí). V odůvodněných případech může být pro koně prospěšný i jejich dočasný doplněk, který zpomaluje jejich stárnutí a zlepšuje stav sliznic (B compositum, C compositum). Taktéž suplementace vitamínem E a selenem je životně důležitá a to zejména u starších koní a u chovných koní pro podporu reprodukce. Antioxidační účinnost kombinace vitamínu E a selenu, zvyšuje životaschopnost budoucího potomstva a je nezastupitelná součást i při výživě starých koní. Kombisol SE = tekutá forma – aplikovat potřebnou dávku do krmiva do žlabu nebo do vody; Vitamix SE= vodorozpustná forma – možno do mashe nebo do krmiva nebo i do vody. Další bezpodmínečný faktor dobrého zdraví staršího koně je, aby se mohl dobře pohybovat. K tomu potřebuje mít přiměřeně zdravé klouby, vazy a svaly. Starší koně právě pro poruchy pohybového aparátu bývají v pohybu značně omezeni. Zde je doporučována účinná kombinace látek (kolagen, glukosamin, chondroitin a kyselina hyaluronová) podávána dlouhodobě (např. Nutrihorse Chondo plv. a Chondo tabl.).
Samozřejmě výživa není vše, ale je to základ. U starších koní je třeba dbát na pravidelnou prohlídku chrupu, kopyt a odčervení, psychickou pohodu a dostatek volného pohybu ve společnosti koní, kteří nebudou staršího koně obtěžovat. Úprava a ošetřování kopytní rohoviny a srsti patří k povinnostem chovatele a v neposlední řadě zamezení a úpornému obtěžování hmyzem
Důležité je udržovat staršího koně v komfortní teplotě. V létě je nutný výběh s přístřeškem, je nutné vyhnout se průvanu a silnému větru. V zimě, pokud jsou dlouhodobě teploty pod bodem mrazu, je potřeba koně dekovat a bandážovat mu nohy teplými měkkými obinadly nebo dávat teplé kamaše apod. Staršího koně je možné stále s rozumem využívat pod sedlem, a pokud to jejich zdravotní stav dovolí, tak jim omezeně ponechat možnost sportovní kariéry v sedle nebo v zápřeži, pro staršího koně samozřejmě s přiměřeným odpočinkem s přiměřeným odpočinkem a správnou výživou.