MVDr. František Horník
SACHARIDY
Ze sacharidů kůň získává energii pro svalovou práci, která je základem veškeré jeho činnosti a buněčných procesů v těle. Většina sacharidů je trávena pomocí enzymů v tenkém střevě za vzniku glukozy, která přes střevní stěnu vstupuje do krevního oběhu. Pokud není potřeba, organismus ji ukládá ve formě glykogenu do jater. Když jsou tyto skladovací kapacity naplněny, je přeměněna na tuk.
DUSÍKATÉ LÁTKY, BÍLKOVINY
Jsou to základní stavební jednotky všech živých organismů, jsou tvořeny aminokyselinami, které tvoří specifické bílkoviny, z nichž se skládá celý organismus. Je znám škodlivý účinek nadbytku bílkovinných látek. Při vyšším příjmu bílkovin je molekula rozštěpena, je uvolněn dusík, který se naváže jako amoniak a jako močovina je vylučován močí. Metabolické procesy spojené s odbouráváním vyššího množství bílkovin zatěžují organismus, zejména játra a ledviny. Velké množství bílkovin obsahují především čerstvá mladá zelená píce, vojtěška a jeteloviny. Je známo, že koně na pastvinách vypásají většinou tzv. běžné trávy a kola jetele, především bílého, nechávají bez povšimnutí.
TUKY
Jsou velmi důležitým zdrojem energie, jsou nezbytné pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích.
MINERÁLNÍ LÁTKY
Mají významný vliv na metabolické procesy, zdraví, reprodukci a samozřejmě na výkonnost koně. Minerální látky rozdělujeme na makro a mikroprvky. Jsou pro organismus důležité jako stavební jednotky, ale podílí ses také velkou měrou na udržení správného osmotického tlaku a přímo regulují, nebo se podílí na tvorbě vitamínů, enzymů, hormonů při všech metabolických pochodech. Měl by být vyvážený především poměr mezi vápníkem a fosforem, správným poměr je 1,5 vápníku ku 1 fosforu.
VITAMÍNY
Jsou to organické sloučeniny obsažené v krmivu, které jsou nezbytné pro správný růst a zdraví zvířete. Rozdělujeme je na dvě skupiny, rozpustné ve vodě a v tucích. Mikroorganismy, které jsou přirozenou součástí tlustého střeva, mají schopnost syntetizovat vitamíny ze skupiny B-komplexu a vitamín K. Tyto vitamíny jsou u koní většinou v dostatečném množství. Dále kůň může syntetizovat svůj vlastní vitamín C. Pokud se dostatečně pohybuje venku, má plně pokrytou i potřebu vitamínu D. Vitamíny A a E jsou obsaženy v různých krmivech, ale záleží zde především na kvalitě těchto objemných krmiv.