VÝŽIVA ŠTĚŇAT:
Štěňata jsou první 3 týdny krmena pouze mlékem kojící feny, z něhož získávají potřebnou energii a všechny živiny. Hlavním ukazatelem, zda má fena v období laktace dostatečné množství mléka, je hmotnost štěňat, která by měla být ve věku 10 dní dvojnásobná. Pokud zjistíme nedostatečnou produkci mléka u kojící feny, je potřeba začít přikrmovat štěňata mléčnými náhražkami. Obvykle je však začínáme přikrmovat zhruba ve věku 3 týdnů.
Štěňata přikrmujeme mletým nebo škrábaným syrovým masem zředěným vývarem o teplotě 38 -39 oC. Dávka příkrmu se postupně zvyšuje od 1 lžičky 1x denně až do dávky ad libitum 4-5x denně koncem 2 měsíce věku. Od 4-5 týdne věku můžeme přikrmovat i masem vařeným s rýží, těstovinami nebo ovesnými vločkami a od 5-6 týdnů můžeme používat i maso jemně krájené.
VÝŽIVA MLADÝCH PSŮ
Odstavená štěňata do věku 3 měsíců krmíme 5x denně, ve věku 3-5 měsíců 4x denně, ve věku 5-8 měsíců 3x denně a ve věku 8-12 měsíců 2c denně – ranní krmná dávka by měla být lehčí a večer bychom měli krmit hlavní částí krmné dávky. Pro správný růst a vývoj mladých psů je důležité přidávat do krmné dávky vitamíny a minerální látky, které do této doby dostávala štěňata v mléce kojící feny. U psů, u kterých hrozí přerostení, vysadíme od 4 měsíce věku z krmné dávky mléko a mléčné výrobky.
Krmná dávka mladého psa by měla obsahovat 2/3 krmiv živočišného původu. Důležité je navykat mladé psy na příjem ovoce a zeleniny (vhodná je např. jemně strouhaná mrkev). Důležitým obdobím pro mladé psy je období přezubování, kdy mají psi největší nároky na příjem minerálních látek, zejména vápníku. Nutné je vždy zachování správného poměru Ca:P, který by měl být 1,2:1.
VÝŽIVA BŘEZÍ FENY
Březí fenu krmíme koncem 1. poloviny březosti 2-3x denně, přičemž krmnou dávku zvýšíme o 1/2. Potřeba zvýšeného příjmu krmiva stoupá zejména u velkých plemen psů. Živá hmotnost březí feny by se měla v době březosti zvýši asi od 20-25%. Důležitý je rovněž dostatečný přísun vitamínů a minerálních látek, zejména Ca, P a Fe a zachování správného poměru Ca:P. Poslední týden březosti, zhruba 5 dnů před porodem, bychom měli snížit přísun energie a živin o ½ základní krmné dávky a snížit i obsah Ca a P. Ve většině případů fena 24 hodiny před porodem nepřijímá krmivo, ale má zvýšenou potřebu vody.
VÝŽIVA KOJÍCÍ FENY
Po porodu je pro fenu důležitý přísun dostatečného množství vody, nikoliv mléka. 2.-3. den po porodu začne mít fena zájem i o krmivo. Laktující fena v závislosti na plemeni a na mléčnosti produkuje denně 0,1-1 kg mléka. Proto je v tomto období velmi důležitá její výživa.
Krmná dávka s dostatečným obsahem bílkovin, tuků, sacharidů, minerálních látek a vitamínů by měla být rozdělena do 3-5 dávek denně. Dostatečný přísun minerálních látek a vitamínů je důležitý nejen pro fenu, ale zejména pro štěňata, která tyto látky přijímají v mléce. V období 3.-4. týdne laktace, tzn. v době odstavu štěňat, je nutné snížit obsah tuků v krmné dávce feny a postupně snižovat i množství krmné dávky.