Psi jsou svých původem sice masožravci, ale zdomácněním se z nich postupně stali spíše všežravci. Proto je nevhodné sestavovat krmnou dávku pro psy pouze z živočišných bílkovin. Výživná a dobře vyvážená strava zabezpečuje psům správný růst kostí, dobré osvalení a zdravou, kvalitní srst.
Potřeba energie a základních stavebních látek závisí na pracovní zátěži psa, klimatických podmínkách, ve kterých pes žije a na plemenné příslušnosti. Krmná dávka se skládá ze základních zdrojů – bílkovin a tuků; příkrmů – kryjí potřebu sacharidů a balastních látek; minerálních látek a vitamínů. Bílkoviny by měly být v krmné dávce zastoupeny 20-30%. Překrmování bílkovinami vede ke zvýšeném přívodu fosforu do organismu a dochází k nepoměru mezi vápníkem a fosforem. 20%-ní zastoupení sacharidů v krmné dávce zlepšuje využití bílkovin. Stravitelnost sacharidů rostlinného původu se zvyšuje tepelnou úpravou.
Zastoupení tuků v krmné dávce závisí na podmínkách, ve kterých je pes chován a mělo by být zhruba 5-20%, přičemž pes chovaný venku, zvláště v zimních měsících, potřebuje vyšší zastoupení tuků v krmné dávce než pes chovaný v bytě.
Také zastoupení minerálních látek a vitaminů je velmi důležité pro správnou výživu psa. Zvýšená potřeba minerálních látek je u mladých a rostoucích psů, březí a kojící feny. Dostatečný obsah minerálních látek v krmné dávce a jejich vyváženost jsou důležité zejména pro správný vývoj kostry a zubů, velkým podílem ovlivňuje také laktaci feny. V období březosti, laktace, v době růstu štěňat a v období rekonvalescence je důležité obohatit krmnou dávku také vitamínovými přípravky.
Pro výživu psa je také velmi důležitý příjem vody, který v průměru má činit asi 50 ml/1 kg ž.h.psa/1 den. Vyšší spotřeba vody je u rostoucích štěňat, březích a kojících fen, u psů krmených granulemi a dále také u psů nemocných, zvláště pak pokud mají horečku.