VÝŽIVA DOSPĚLHO PSA
Dospělého psa krmíme většinou 1x denně a to večer. Složení krmné dávky dospělého psa závisí na mnoha ukazatelích, jako např. pohybová aktivita psa, prostředí, ve kterém žije, plemenná příslušnost atd.
Pro psy s průměrnou pohybovou aktivitou stačí zastoupení krmiv živočišného původu v krmné dávce z 1/2 -1/3. U psů služebních, loveckých a sportovních je vhodný poměř živočišného a rostlinného krmiva v poměru 1:1-2:1.
VÝŽIVA STÁRNOUCÍHO PSA
Potřeba energie u stárnoucího psa se snižuje, ale nároky na kvalitu živin a účinných látek (vitamínů a minerálních látek) se naopak zvyšují. Starším psům je potřeba předkládat snadno stravitelné krmivo a mít přitom na mysli horší stav chrupu i trávení psa. Krmnou dávku je dobré rozdělit na několik dávek denně, aby nebylo příliš zatěžováno jeho trávicí ústrojí.
Krmiva jako zdroj vitamínů doznávají změny. Obsah vitamínů v krmivech živočišného původu závisí na úrovni výživy jejich producentů. Krmiva rostlinného původu jsou zase ovlivňována způsobem hnojení. V procesu přípravy a skladování krmiv jsou vitamíny často rozrušovány. Příčinami jsou např. kontaminace nebo styk s kovy, vysoké teploty a světlo, které urychlují oxidativní rozklad vitamínů.
Obecně je potřeba vitamínů vyšší u mláďat, v období březosti a laktace. U starých zvířat je uváděna vyšší potřeba vitamínu E. Každé zvýšení metabolismu vede i ke zvýšení potřeby vitamínů, což platí i pro zátěže, jakou je třeba jen zvýšená tělesná námaha.
Z předešlých informací je patrno, že v mnoha obdobích života psů je důležitý zvýšený přísun minerálních látek a vitamínů do krmné dávky. Proto byly vyvinuty přípravky, pomocí nichž při dodržení dávkování výrobcem můžeme doplnit tyto látky do krmné dávky bez rizika předávkování.